Blog

5 tipů, jak udržet své pracovní oděvy v dobré kondici

Všichni používáme pracovní oděvy, na které se můžeme spolehnout. Ať už pracujete v obtížných podmínkách nebo požadujete pohodlí, materiál je nezbytnou součástí funkčního oblečení. K tomu, aby vám pracovní oblečení sloužilo dlouhou dobu, je třeba o něj pečovat a pravidelně jej ošetřovat. Přinášíme vám 5 univerzálních tipů na to, jak si udržet pracovní oděv čistý a funkční, aby vám posloužil ještě mnoho směn.

Pravidelně kontrolujte stav svého oblečení

Někdy se ani nenadějete a na vaší pracovní bundě chybí knoflík, nebo si v kapse kalhot naleznete díru, ve které se vám ztrácejí pracovní pomůcky. Většina lidí podceňuje kontroly pracovních oděvů, zejména pokud jde o malé a nepovšimnuté vady. Díky prohlídkám se vyhnete velkým nutným opravám i zbytečným nákladům. Pokud se tedy chystáte obléknout do pracovního oděvu, věnujte chvíli kontrole švů, kapes nebo zapínání.

Věnujte stejnou pozornost čistotě oblečení. Nečistoty vpité do materiálu oděvu mohou poškodit membrány u speciálních tkání, čímž dokáží ztratit kvality, které by mělo oblečení nabízet. Ať už v práci nosíte kombinézynebo reflexní oblečení, čistota oblečení je prioritou.  V následujících odstavcích vám dáme tipy, jak odstranit nejčastěji vznikající skvrny na pracovním oděvu.

Poraďte si se skvrnami

Kromě klasického praní se setkáváme s nečekanými skvrnami od tekutin, se kterými přicházíme do styku při práci. Mohou to být klasické omyvatelné skvrny, ale i ty, se kterými si běžný prací prášek neporadí.

Olejové skvrny

Mastné skvrny na oblečení jsou nepříjemnou záležitostí pro mechaniky nebo kuchaře. Objevují se nečekaně rychle, ale jejich vyčištění trvá o něco déle. Před čištěním se pokuste co nejdůkladněji odstranit přebytečný olej papírovou utěrkou nebo hadříkem. Poté prádlo vyperte. Pokud tento krok neposkytl požadovaný výsledek, zkuste čisticí prostředek nebo pastu z jedlé sody, abyste odstranili skvrnu lokálně. Mimo kuchyň zkuste použít technický benzín, který je všem znám jako odmašťovač.

Beton a cement

U betonu nebo cementu řešíme čištění ze dvou směrů. Nečistoty ze suchého a mokrého betonu/cementu. Při suchém stavu, tedy ještě nesmíšeném, dejte pozor na to, aby se oblečení nedostalo do kontaktu s vodou. Cement či beton jemně smeťte štětcem, abyste odstranili co nejvíce betonového prachu. Následně omyjte jako obvykle.

Na mokrý beton/cement použijte špachtli nebo cokoliv, co můžete použít k jejich seškrábnutí. Pokud se vám podařilo seškrábnout většinu těchto nečistot z tkaniny, přejděte na ruční praní a lokálně zašpiněnou látku propírejte, dokud se beton/cement nevymyje. Udržujte tkaninu vlhkou, aby beton/cement neztvrdl.

Krev

Ano, i to se občas stává, a dokonce i mimo lékařské povolání. Čerstvou krev vzniklou například při poranění umíte z oblečení dostat jednoduše, s pomocí studené vody. Volný proud vody vymyje krev téměř na 100 %. V případě přetrvávajících skvrn nebo skvrn ze zaschlé krve doporučujeme slanou vodu nebo prací prášek.

Rez

V boji proti rzi si skvěle poradí směs citrónové šťávy a soli, jako i ocet. Mimo jiné najdete spoustu odstraňovačů skvrn na rez, které si s tímto neduhem poradí.

Perte méně a správně

Ve skutečnosti může praní prádla příliš často způsobit poškození vláken a tím snížit životnost. Mimo jiné je časté praní viditelné i u barevných oděvů, jejichž saturace se pracími cykly vytrácí. Pracovní oděvy není třeba prát tak často jako každodenní oblečení. Pokud vaše pracovní oblečení není špinavé, ale chcete ho trochu osvěžit, pověste ho na čerstvém vzduchu nebo v zapařené koupelně. Vzduch je skvělý při odstraňování zatuchlých pachů nebo pachů z chemikálií, které mohou být přítomny i na vašem pracovišti.

Vědět, jak skladovat pracovní oděvy

Nejlepším způsobem, jak si uložit pracovní oblečení je na místo bez vlhkosti a slunečních paprsků. Díky tomu si materiál zachová svou barvu a také vlastnosti. Nedoporučujeme skládat oblečení po dlouhou dobu. Pokud jsou složeny za mokra, mohou se smršťovat a pokud jsou skladovány v suchu, vytvoří se záhyby, které se obtížně žehlí, zvláště pokud jde o tvrdší a odolnější materiály. Je ideální, když pracovní bundu zavěsíte  na věšák a uložíte ji do skříně. V případě bavlněných materiálů můžete suché oblečení odložit i složené.

Pochopte základy svého pracovního oděvu

Pokud chcete, aby vám pracovní oděvy sloužily co nejdéle, je důležité, abyste pochopili, co se může a nemůže stát. Některé oděvy nejsou určeny k praní v pračce, takže je třeba je čistit měkkým kartáčem a prát rukou.  Jiní sotva snesou vodu vůbec. K čištění skvrn postačí jemně navlhčený hadřík. Tímto způsobem se staráme především o polyesterové materiály, které mají vodotěsné vlastnosti. Z tohoto materiálu najdete odolné bundy nebo pracovní kalhoty.

V případě polyakrylátu, používaného převážně na vrchní vrstvy mikin, bund či kalhot, perte takový oděv na nižších teplotách, jelikož může být citlivý na teplo. Bavlnu můžete prát až do teploty 95 stupňů. U barevných přírodních tkání stačí teplota 60 stupňů, aby se zabránilo vyblednutí barev.

O své oblečení se můžete nejlépe starat tím, že se pečlivě podíváte na štítek na vnitřní straně každého pracovního oděvu, abyste zjistili, jak tento kus oblečení vyprat, sušit nebo žehlit. Pracovní oděvy by měly odolat i drsným pracovním podmínkám. Přesto je třeba pečlivě dbát na jeho údržbu tak, aby vydržel co nejdéle ve stejné nebo podobné formě, ve které jste jej zakoupili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *