Pracovní oděvy z montérkového materiálu v sobě nesou pohodlnost, prodyšnost a odolnost. Není divu, že se jedná o oblíbené pracovní oděvy mnoha profesí, včetně stavitelů, montážních dělníků, mechaniků a mnoha dalších. Aby tento typ pracovních oděvů poskytoval funkčnost, je nutné se o něj pečlivě starat. Ať už se jedná o čištění, skladování nebo údržbu. V tomto článku se dočtete, jak se starat o montérkové pracovní oděvy, včetně pracovních kalhot,pracovních bund nebo pracovních kombinéz.
Pochopení materiálů montérkových pracovních oděvů
Montérkové oděvy jsou vyrobeny z bavlny nebo kombinace bavlny a polyesteru. Zřídka naleznete tento typ oděvu pouze z polyesteru, protože by nebyl schopen poskytnout měkkost a pohodlí. Bavlna je oblíbenou volbou pro pracovní oděvy, protože je prodyšná, pohodlná a snadno se udržuje. Přesto jsou čistě bavlněné pracovní oděvy vystaveny většímu riziku oděru nebo roztržení. Proto je kombinován s pevnějším materiálem – polyesterem.
Tkanina vyrobená ze směsi bavlny a polyesteru je směsí přírodních a syntetických vláken. Jak jsme již zmínili, bavlna je přírodní vlákno získané z bavlny, zatímco polyester je syntetické vlákno vyrobené z ropy. Když se bavlna a polyester smíchá, vytvoří tkaninu, která je trvanlivá, odolná proti oděru nebo roztržení a snadno se udržuje.
Praní
Proces praní pracovního oblečení tohoto typu je nenáročné a nutné právě pro udržení čistého a funkčního oděvu po dlouhou dobu. Nejlepší, jak jej prát zjistíte podle štítku, který naleznete na vnitřní straně pracovního oblečení.Některé typy materiálů mohou vyžadovat zvláštní péči, například praní při nízkých teplotách.
Je důležité třídit pracovní oděvy na světlé a tmavé, aby se zabránilo znečištění oblečení během pracího cyklu. V případě, že jsou na vašem pracovním oděvu skvrny, doporučujeme je před zahájením pracího cyklu prát ručně. Bavlna také vyžaduje méně dráždivý prací prostředek, takže věnujte dostatečnou pozornost výběru jemného typu pracího prostředku nebo aviváže.
Na praní montérkových pracovních oděvů použijte cyklus praní na jemné oblečení, zejména jsou-li na oblečení detaily, jako knoflíky, zipy, či reflexní pruhy. Můžete také obrátit oblečení naruby, abyste zabránili poškození pračky v kontaktu s kovovými částmi oděvu. Také se vyvarujte přeplnění bubnu pračky, protože to může poškodit tkaninu, nebo oblečení nevyčistí důkladně.
Sušení a žehlení
Sušení kombinézy se doporučuje provádět bez zásahu sušičky. Můžete je zavěsit uvnitř i venku. Je to právě proto, že příliš mnoho tepla, které v sušičce proudí, může smršťovat materiály. Montérkové oblečení doporučujeme sušit ve stínu, aby neztratilo barvu. Pokud se však bez sušičky neobejdete a potřebujete, aby pracovní oděv co nejdříve uschnul, zvolte nejnižší teplotu sušení.
Pokud jde o žehlení, i když v některých případech to pracovní oděvy nevyžadují, montérkové oděvy lze žehlit při nízké až střední teplotě. Jedná se o stejný princip jako při sušení v sušičce. Příliš vysoká teplota může poškodit oblečení. Použijte páru k odstranění záhybů a pro dosažení nejlepších výsledků žehlete oblečení, dokud je ještě mírně vlhké.
Skladování a údržba
Montérkové pracovní oděvy, stejně jako kterékoli jiné pracovní oděvy, skladujte na chladném a suchém místě.Nemělo by být vystavováno na přímém slunečním světle, aby neztratilo barvu, a ani na vlhkém místě, aby nenavlhlo či nechytilo plíseň. Ideální místo je v šatníku, skříni či zásuvkách. Vyhněte se přeplnění polic nebo zásuvek, aby se oblečení trvale nedeformovalo. Oblečení také můžete zavěsit na věšák.
V případě, že je vaše oblečení čisté, ale zpozorovali jste na něm rozcházející se nebo natržené švy, prořezaný materiál nebo chybějící knoflík, myslete na jeho opravu dříve, než jej vyhodíte. Často to může být jen maličkost, kterou můžete opravit za pár minut z pohodlí domova, nebo můžete své oblečení svěřit do rukou švadleny. Pracovní oděvy jsou navrženy tak, aby vydržely mnoho pracovních hodin, proto se nenechte malými poškozeními odradit od jeho používání. Řešte však problémy dříve, než se stanou vážnějšími a pracovní oděv se stane nenositelným.