Blog

Péče a údržba profesionální pracovní obuvi

Určitě jste se již setkali s roztrhanými tkaničkami, zmačkanými vložkami, potrhanými švy nebo poškozenou nepromokavou membránou v souvislosti s pracovní obuví. Tato rizika doprovázejí pracovní obuv při dlouhodobém používání, kdy je bota namáhána při chůzi, dřepu nebo vystavena extrémním podmínkám. Víte, že pracovní obuv může sloužit roky bez vážného poškození?

Aby si pracovní obuv zachovala svůj tvar a vlastnosti, je nutné o ně řádně pečovat a udržovat je v dobrém stavu. V tomto článku se dozvíte, jak se starat o různé materiály obuvi, jak zabránit většímu poškození obuvi a jak prodloužit životnost pracovní obuvi obecně.

Co ovlivňuje životnost pracovní obuvi?

Životnost pracovní obuvi je ovlivněna řadou faktorů, včetně typu použitého materiálu, frekvenci používání a prostředí ve kterém se nosí. Typ materiálu použitého na obuvi je hlavním faktorem určujícím jejich životnost. Například boty vyrobené z kůže jsou obecně odolnější než boty vyrobené ze syntetických materiálů. Kůže je také odolnější vůči vodě a nečistotám, což může pomoci prodloužit životnost obuvi.

Životnost obuvi může být také ovlivněna prostředím, ve kterém se nosí. Boty, které se nosí ve vlhkém nebo blátivém prostředí, se opotřebovávají rychleji než ty, které se nosí v suchu. Boty, které jsou vystaveny extrémním teplotám, jako jsou ty, které se nosí ve vedrech, se také opotřebovávají rychleji než boty v chladnějším podnebí.

Koneckonců, péče a údržba obuvi může také ovlivnit jejich životnost. Boty, které jsou pravidelně čištěny a upravovány, vydrží déle než ty, které nejsou. Kromě toho boty, které jsou správně skladovány, například na chladném a suchém místě, vydrží déle než ty, které nejsou. A právě péčí se budeme zabývat následovně.

Čištění pracovní obuvi

Za prvé, nečistíme boty v pračce! Agresivní zkroucení v bubnu pračky může vážně poškodit boty. Nejen, že snižují kvalitu vlastností materiálu, ale mohou poškodit jednotlivé části boty již po jednom cyklu.  Pokud jde o čištění pracovní obuvi, typ materiálu, ze kterého je vyroben, určí nejlepší způsob čištění. Pokud jde o čištění vnější strany pracovní obuvi, proces je velmi jednoduchý.

Vyčistěte pracovní obuv vlhkým hadříkem a jemným mýdlovým roztokem. Nepoužívejte agresivní chemikálie nebo abrazivní čisticí prostředky, protože mohou poškodit materiál obuvi. Po vyčištění naneste na kůži krém,  aby byla pokožka měkká a pružná, nebo ochranný sprej na jiný typ materiálu.

Čištění vnitřku pracovní obuvi je také důležitou součástí jejich udržování v dobrém stavu a zajištění jejich co nejdelší životnosti. Věřte tomu nebo ne, odstranění pachů vonnými spreji nezničí nečistoty a bakterie, které se nahromadily uvnitř pracovní obuvi za množství odpracovaných hodin.

Chcete-li důkladně vyčistit vnitřek pracovní obuvi, začněte odstraněním tkaniček a vložek, které jsou v botách. To vám usnadní přístup k vnitřku bot a zajistí, že vám neunikne žádné místo plné nečistot.  Vysajte vnitřek bot, abyste odstranili všechny nečistoty. To vám pomůže zbavit se všech pachů, které jste určitě cítili při sundávání bot po práci.

Pomocí měkkého kartáče vydrhněte vnitřek obuvi, abyste odstranili viditelné skvrny a nečistoty z textilu. Pokud jste si všimli odolnější skvrny, se kterou měkký kartáč nepomůže, pomozte si jemným čisticím prostředkem, nejlépe bez agresivních chemikálií.

Po vyčištění nechte boty důkladně vyschnout. Určitě je nedávejte do sušičky, protože můžete poškodit různé části obuvi. Nejčastěji zde spadají roztrhané švy nebo odlupování podešve. Pak si můžete tkaničky znovu nasadit a vaše boty budou opět připraveny skvěle fungovat pro vaše nohy.

Skladování pracovní obuvi

Obecně platí, že pracovní obuv z jakéhokoliv materiálu nebo střihu by měla být skladována na chladném a suchém místě mimo přímé sluneční světlo. Pokud jsou boty před uskladněním mokré, nechte je uschnout na vzduchu. Vhodné je také skladovat boty na prodyšných obuvnících nebo stojanech, kdy kromě vnitřku boty může podrážka dýchat.

Správná péče o profesionální pracovní obuv je nezbytná pro zajištění jejich dlouhé životnosti a zachování jejich kvality. Pravidelnou údržbou pracovní obuvi můžete prodloužit jejich životnost, eliminovat rizika vážného poškození a nakonec utratit za opravu nebo nákup nového páru pracovních bot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *