Blog

Druhy syntetických materiálů a jejich vlastnosti při pracovním oblečení

Různé typy pracovních oděvů jsou vyrobeny z různých materiálů týkajících se povolání nebo účelu jejich použití. Syntetické materiály se běžně používají v pracovních oděvech, protože poskytují trvanlivost, pohodlí a ochranu v různých průmyslových odvětvích a pracovních úkolech.  K dispozici je řada typů syntetických materiálů, z nichž každý má své vlastní jedinečné vlastnosti a charakteristiky.  V tomto článku si projdeme  základní syntetické materiály, které jsou součástí pracovních oděvů v naší nabídce, jejich vlastnosti a také péči o ně.

Polyester (PES)

Polyester je syntetický polymer vyrobený z ropy. Jedná se o nejoblíbenější syntetický materiál, který se používá v různých typech pracovních oděvů.  Je lehký a prodyšný, což z něj dělá skvělý materiál v teplém počasí. Mimo jiné také poskytuje vynikající odolnost proti oděru nebo roztržení, což z něj činí jeden z hlavních materiálů horní části oděvu.

Hlavní výhody polyesteru:

  • Je odolný a trvanlivý
  • Nemačká se
  • Nezmenšuje se
  • Snadná údržba
  • Odvádí vlhkost od těla

Nejběžnějším pracovním oděvem, který je vyroben z polyesteru, jsou pracovní trička, pracovní bundy, montérkové kalhoty, pracovní mikiny a mnoho dalšího.   Péče o pracovní oděvy z polyesteru je poměrně jednoduchá.  Praní v pračce je naprosto v pořádku, ale dejte si pozor na světlé a tmavé prádlo v jednom pracím cyklu.  Použijte jemný prací prostředek a snažte se vyhnout změkčovadlům nebo bělidlům.  Sušte ideálně na vzduchu nebo v bubnové sušičce při nízké teplotě. Není nutné žehlit oblečení, protože polyester to moc nevyžaduje.

Polyvinylchlorid (PVC)

PVC je syntetický polymer, který se běžně používá v pracovních oděvech díky své trvanlivosti, voděodolnosti a pružnosti. PVC se vyrábí polymerací monomerů vinylchloridu a může být vyráběno v různých barvách a tloušťkách, což z něj činí vynikající a pružný materiál, vhodný jak  pro jednorázové, tak pro trvanlivé a odolné oděvy.

Hlavní výhody PVC:

  • Odolný vůči vodě, olejům a chemikáliím
  • Odolný materiál
  • Flexibilní a lehký
  • Odolnost proti oděru a roztržení
  • Skvělé jako tepelná izolace při nízkých teplotách

PVC je materiál ideální pro pláštěnky, zimní bundy, boty, zástěry nebo oblečení pro různé chemické a průmyslové profese. Péče o tento typ syntetického materiálu je jednoduchá, ale musíte podniknout správné kroky.  Oděvy z PVC lze čistit ručně, hadříkem nebo houbou. Nepoužívejte horkou vodu ani chemické čisticí prostředky. Nejlepší je skladovat takové oblečení na suchém a chladném místě, bez dosahu přímého slunečního záření.

Mikrofleece

Microfleece je druh flisu, který je vyroben z PVC. Hlavním rozdílem v porovnání s klasickým flísem je, že microfleece váží 200 g/m² nebo dokonce méně, zatímco běžný flís může být o něco těžší.  Mikrofleece je vyroben z hustě zabalených plastových vláken, která jsou tenčí než pramen vlasů. Často se používá jako syntetická alternativa k přírodní vlně, protože kopíruje pocitové vlastnosti. Mikrofleece je ideálním materiálem pro pracovní mikiny, které vás udrží v teple i v chladném počasí.

Polyetylén

Polyetylén je termoplastický polymer vyrobený z ethylenového monomeru. Jedná se o univerzální materiál, který se běžně používá při výrobě různých výrobků, včetně pracovních oděvů. Polyetylen má několik vlastností, díky nimž je vhodný pro pracovní oděvy. Je lehký, pružný a odolný, takže je ideální pro vytváření ochranných oděvů, které usnadňují pohyb a odolnost proti opotřebení. Kromě toho je odolný vůči chemikáliím, vodě a UV záření, takže je vhodný pro použití v drsných prostředích.  Péče o takový materiál je stejná jako u PVC oděvů, a to jak z hlediska čištění, tak skladování.

Polyuretan

Polyuretan je součástí mnoha nepromokavých pracovních oděvů. Pro nepromokavé materiály tvoří polyuretan tenkou, souvislou vrstvu – membránu. Velikostí svých pórů umožňuje menším molekulám vodní páry přejít z teplejšího vnitřního prostředí do chladnějšího venkovního. Voda tak zůstává na povrchu materiálu a neprochází jinými vrstvami.

Ačkoli existuje mnohem více syntetických materiálů, než jsme zmínili v tomto článku, patří mezi nejběžnější. Kromě toho, že se používají k výrobě kvalitních pracovních oděvů, jsou také součástí pracovních rukavic nebo pracovních bot. Správnou péčí o pracovní oděvy ze syntetických materiálů vám budou sloužit množství náročných směn, proto čištění a uskladňování není třeba zanedbávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *