Blog

Osvědčené triky, jak se zbavit zápachu z pracovní obuvi

Kvalitní pracovní obuv je navržena tak, aby zvládla náročné pracovní podmínky, včetně stání nebo dlouhých směn. Její opotřebení je samozřejmostí, ale nepříjemný zápach, který může vzniknout při dlouhodobém nošení pracovní obuvi, lze eliminovat. V tomto článku se podíváme na osvědčené metody pro odstranění nepříjemných pachů uvnitř pracovní obuvi.

Jedlá soda

Jedlá soda nepatří jen do kuchyně po celá desetiletí. Mnoho lidí našlo jejich využití jak při čištění, tak při čištění obuvi nebo odstraňování jejich zápachu. Jedlá soda má absorpční vlastnosti, které pomáhají absorbovat nepříjemné pachy a vlhkost z vnitřku obuvi.

Při použití jedlé sody se ujistěte, že jsou boty suché. Nalijte ji rovnoměrně po celé vnitřní straně pracovní obuvi. S tímto krokem vám může pomoci čajová lžička. Nechte jedlou sodu v botách alespoň přes noc, aby měla dostatek času na to, aby se pachy a vlhkost vstřebaly z materiálu obuvi. Druhý den jedlou sodu vytřepejte a pokud uvnitř bot zůstaly nějaké zbytky, otřete vnitřek mírně navlhčeným hadříkem.

Proč funguje jedlá soda?

  • Pohlcuje zápach
  • Absorbuje vlhkost
  • Je neškodná pro pokožku

Ocet

Ocet má velmi charakteristický zápach, takže je docela ironické, že právě tato surovina z kuchyně dokáže účinně odstranit pachy z bot. Kyselina octová, která je hlavní složkou octa, má antibakteriální a dezinfekční vlastnosti, které pomáhají eliminovat bakterie a mikroby způsobující zápach. Jedná se o levnou a cenově dostupnou alternativu k chemickým produktům.

Chcete-li odstranit zápach z obuvi, připravte octový roztok z vody a octa v poměru 1:1. Jemně navlhčete látkový kapesník v roztoku a otřete celý vnitřek  pracovní obuvi. Zaměřte se na místa, kde může být přítomno nejvíce bakterií, jako jsou špičky. Po setření nechte roztok přirozeně uschnout na vzduchu, ideálně venku.

Proč ocet funguje?

  • Má antibakteriální vlastnosti
  • Neutralizuje zápach
  • Dezinfikuje

Bylinné sáčky

Bylinky, které jsou běžně dostupné na loukách, v lesích nebo dokonce na vaší zahradě, mohou být skvělou alternativou pro boj se zápachem ve vašich pracovních botách. Můžete si vybrat jakoukoli sušenou bylinu podle svých preferencí. Levandule, rozmarýn nebo máta jsou pro nás nejlepší  (ta je ale lepší čerstvá).

Sušené bylinky vložte do látkového nebo síťovaného sáčku a vložte je do pracovní obuvi. Nechte je tam co nejdéle, protože sušené bylinky uvolňují své aroma po delší dobu. Vůně bylin bude maskovat nepříjemný zápach po dlouhou dobu. Tuto metodu můžete klidně používat každý den po práci, aby pracovní obuv byla vždy voňavá a svěží.

Preventivní tipy k odstranění zápachu pracovní obuvi

Po nošení obuv pravidelně větrejte

Po každém nošení je vhodné obuv vyvětrat a zbavit ji tak vlhkosti. U vysoké pracovní obuvi co nejvíce rozevřete jazyk, aby obuv dostatečně vyschla a vyvětrala. Nízkou obuv nebo pracovní pantofle stačí nechat na vzduchu v normálním stavu. Při zimní obuvi nebo při situaci, kdy vám pracovní obuv zvlhla, doporučujeme k sušení použít výplň ze starých novin, které absorbuje přebytečnou vlhkost.

Používejte impregnační spreje

Pokud pracujete v pracovních podmínkách, kde jste vystaveni nadměrné vlhkosti, dešti nebo sněhu, doporučujeme  pracovní obuv pravidelně impregnovat, aby na sebe nevázala vodu. Vlhkost v botách při jejich nošení může vytvářet bakterie, které jsou jedničkou ve výskytu plísní nohou.

Praní vložek

I když se praní pracovní obuvi nebo jakékoliv jiné obuvi nedoporučuje,  vložky do bot to jistě ocení. Jsou nejvíce namáhány a také absorbují nejvíce vlhkosti nebo zápachu. Vložky do bot perte v sáčku na prádlo, aby se během praní nepoškodily.

Pravidelná péče o pracovní obuv prodlužuje její životnost a zvyšuje komfort při jejím nošení. Boty pravidelně větrejte a používejte triky k odstranění nepříjemných pachů nebo aplikujte další tipy, které jsme pro vás shrnuli v tomto článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *