Blog

Tipy pro ochranu zdraví a bezpečnosti při pískování

Pískování je populární technika používaná v různých průmyslových odvětvích, jako je stavebnictví, automobilový průmysl a výroba, pro čištění, leštění nebo leptání povrchů. I když to může být účinná a silná metoda, představuje také zdravotní a bezpečnostní rizika pro zaměstnance.

Proces pískování zahrnuje použití vysokotlakého vzduchu nebo vody k pohonu abrazivních částic (nejčastěji písku) na povrchu, který vytváří jemný prach. Právě ten může způsobit problémy s dýcháním a podráždění kůže. V tomto článku se budeme zabývat  základními kroky, které můžete v praxi aplikovat k ochraně vašeho zdraví a bezpečnosti při pískování, včetně používání vhodných osobních ochranných prostředků, kontroly expozice prachu a dodržování bezpečných pracovních postupů.

Zabezpečte pracovní prostředí

Eliminujte riziko zakopnutí a pádu. Je důležité, abyste na pískovacím místě neodkládali nepotřebné pracovní nebo nepracovní předměty, které by mohly vést k uklouznutí, zakopnutí nebo pádu. Stejně jako jste si vědomi nebezpečí abrazivních dílů při pískování, měli byste si toho být vědomi i pracovníci v okruhu tohoto prostoru. Nikdo by neměl pít, jíst nebo kouřit ve svém okolí, a tedy se obecně pohybovat, aniž by si chránil nos a ústa.

Stroje je také nutné zabezpečit, a to právě kontrolou ventilace, vzduchových kompresorů, napájecích zdrojů nebo mycích stanic. Pokud jde o samotné stroje, se kterými provádíte pískování, zkontrolujte tryskovou hadici a všechny spoje, kterými by mohla abraziva unikat.

Používejte ochranné pracovní oděvy a doplňky

Ochranné oděvy a obuv

Při pískování je důležité nosit ochranný oděv. Patří mezi ně pracovní trička nebo bundy s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Pokud chcete vyšší dávku ochrany, zvolte ochranný oblek, tedy celotělový oblek. Co se týče obuvi, snažíme se zabránit uklouznutí při pískování, takže je vhodná jakákoliv kvalitní pracovní obuv, nejlépe s co nejmenším počtem otvorů (proto bychom pracovní sandály vynechali). Ideální je kotníková  a  holeňová pracovní obuv, která je o něco vyšší a stabilnější.   V případě vyšší ochrany nasaďte návleky.

Ochranné rukavice

Pro pískování se doporučují různé typy pracovních rukavic. Některé možnosti zahrnují gumové rukavice, neoprenové a bavlněné podšívky, pracovní rukávy a rukavice s látkovou podšívkou. Rozhodně nepodceňujte výběr rukavic, pokud zrovna nepískujete v boxu. Ruce jsou nejblíže práci s abrazivními částicemi, takže je třeba je dostatečně chránit.

Brýle a dýchací přístroje

Při pískování je důležité používat ochranu očí, jako jsou brýle, a to buď samostatně, nebo ve spojení s obličejovým štítem. Nikdo nemá rád písek v očích, natož v této zdraví ohrožující práci. Je nutné chránit jak oči, tak dýchací systém.

Dýchací přístroje hrají v této práci z hlediska bezpečnosti významnou roli. Malé mikročástice abraziva létají vzduchem a dostávají se prakticky všude. Pro ochranu zdraví doporučujeme nosit dýchací přístroj. Pokud pracujete venku nebo v místnosti s výbornou ventilací, případně s pískovacím boxem, postačí ochranná přilba na pískování a kvalitní respirátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *