Jako dlouholetý pracovník ve svém oboru víte, jaké pracovní oděvy jsou pro vás nejlepší. Ať už preferujete pracovní bundu zateplenou nebo ne, jestli kalhoty s laclem nebo bez nich. Za výběrem kvalitního pracovního oděvu není jen střih a barva.
Výběr kvalitního pracovního oděvu může mít zásadní vliv na výkon ve vaší práci. Vysoce kvalitní pracovní oděvy jsou navrženy tak, aby odolaly nástrahám na pracovišti, poskytovaly pohodlí a funkčnost a pomáhaly vám vypadat a cítit se sebejistě v práci.
S tolika možnostmi, které jsou na trhu k dispozici, však může být náročné vědět, co hledat při výběru pracovních oděvů. V tomto článku budeme diskutovat o několika tipech, jak rozpoznat kvalitní pracovní oděvy, a to jak na základě materiálu i detailů. Dodržováním těchto tipů můžete učinit informovaná rozhodnutí o výběru pracovního oblečení, které vydrží déle, bude fungovat lépe, a nakonec vám pomůže dosáhnout úspěchu ve vaší práci. Od látky až po šití a funkční detaily se podíváme na nejdůležitější faktory, které vám mohou pomoci identifikovat kvalitní pracovní oděvy a ujistit se, že ze své investice vytěžíte maximum.
Materiál – tělo pracovního oděvu
Pokud jde o výběr materiálů pro vysoce kvalitní pracovní oděvy, existuje několik možností, které je třeba zvážit. Nejlepší materiály pro pracovní oděvy jsou ty, které jsou odolné, pohodlné a funkční pro konkrétní popis práce. V následujících řádcích si představíme dva nejpoužívanější materiály v případě pracovních oděvů, jejich přednosti, vhodné použití v typu oblečení a nástrahy, kterým se můžete vyhnout.
Bavlna
Bavlna je přírodní vlákno, které je prodyšné, pohodlné a snadno se udržuje. To je skvělá volba pro pracovní oděvy, které musí být pohodlné a snadno se v něm pohybovat. Nejlepším druhem pracovního oděvu tohoto typu jsou trička, pracovní kalhoty a pracovní bundy. Vše však závisí na tloušťce textilu.
Lehká bavlna je prodyšná a dobře absorbuje pot nebo vodu. Je ideální pro trička s krátkým rukávem nebo lehké pracovní bundy. Středně silná bavlna je skvělá pro pracovní kalhoty a pracovní bundy, které jsou vhodné do přiměřených pracovních podmínek s pevnější strukturou. Silná bavlna je ideální pro suché zimy nebo chladné prostory bez kontaktu s vodou. Je hřejivá, ale při dešti by absorbovala množství vody, protože nemá voděodolné schopnosti.
Bavlna má kromě skvělých výhod také nedostatky, které snižují kvalitu pracovního oblečení, a to zejména u dražších kusů oblečení, na pohled vypadajících kvalitně. Jedním z nedostatků je, že bavlna je sice absorbující materiál, díky čemuž vám nebude v letním období stékat po těle pot, ale jen tak snadno se oblečení nevysuší. Práce v propoceném tričku není zrovna nejpohodlnější, že? Na druhou stranu dobře izoluje, takže se nebojte zvolit bavlněné tričko v mírně teplém nebo chladnějším pracovním prostředí.
Hlavním nedostatkem bavlny je smršťování materiálu příliš častým praním při vyšších teplotách. Bavlna sama o sobě má tendenci se smršťovat, pokud není prana podle pokynů. Tímto krokem můžete ztratit pracovní oděv během několika desítek minut.
Ve srovnání s umělými vlákny se bavlna opotřebovává rychleji, což snižuje trvanlivost pracovních oděvů. Pokud tedy plánujete investovat do pracovní bundy, pracovních kalhot nebo jiného oblečení, uvědomte si pracovní podmínky a popis práce, které budete v oděvu vykonávat, a podle toho zvažte, zda je pro vás bavlna to pravé. Nekvalitní pracovní bundy mají obecně vyšší obsah bavlněných vláken než umělé (PES, polyester).
Polyester
Polyester je syntetické vlákno, které je lehké, odolné a odvádí vlhkost. Polyesterové pracovní oděvy jsou v posledních letech stále populárnější díky své trvanlivosti, schopnosti odvádět vlhkost a všestrannosti. Je to pevný a odolný materiál, skvěle odvádějí vlhkost a v případě absorpce vody umí rychle uschnout. Obecně platí, že je nenáročný na péči, všestranný a v mnoha případech dává bavlněným oděvům trvanlivé vlastnosti.
Nedeformuje se ani při častějším praní, zatímco dokonale odolává slunečnímu záření. Není však příliš měkký a pohodlný, proto se často používá společně s bavlnou. Většinou slouží jako vrchní vrstva pracovních bund nebo kalhot, což jim dává schopnost odolávat vodě, větru nebo sněhu.
Detaily, které nesmí chybět kvalitnímu kousku
Pracovní oblečení má kromě odolných vlastností i ty funkční. Každý pracovník potřebuje přidanou hodnotu od oblečení, které bude jeho partnerem po dlouhou dobu práce. Hlavním kritériem pro kvalitní oblečení z hlediska detailů jsou jistě zesílené švy nebo dvojité prošívání. Jedná se o doplněk, který je z funkčního hlediska pracovních oděvů nejdůležitější a neměl by chybět u každého kvalitního kusu. Zesílené švy se zpravidla nacházejí v kalhotách v oblasti kolen a v pracovních bundách v oblasti loktů nebo ramen. Jedná se o nejvíce namáhaná místa při pohybu, která se opotřebovávají podstatně více než jiné části oděvu.
Mimo jiné oceníte mnoho malých i velkých kapes, které jsou úložným prostorem pro všechny drobné pracovní předměty. Kapsy jsou nedílnou součástí kvalitních pracovních bund a pracovních kalhot. Nejčastěji se nacházejí na bocích, rukávech, prsou nebo stehnech. Mohou být také použity na kalhoty s laclem, kde poskytují kapsu přímo na prsou.
Mezi kvalitní doplňky můžeme zařadit i kovové knoflíky a zip, které křičí kvalitou. Oblečení nižší kvality má stále plastové zdrhovadla, které jsou ve srovnání s kovovými méně odolné. Mohou se zlomit nebo roztrhnout, což činí pracovní oděv nepoužitelným.
Na závěr
Jako profesionálové již víte, že kvalitní pracovní oděvy musí být funkční a trvanlivé zároveň. Při pracovních tričkách v létě poslouží skvěle polyester, v zimě zase bavlna. Pracovní bundy a pracovní kalhoty si vybírejte z polybavlny, s vyšším obsahem polyesteru. Zimní pracovní bundy a pracovní kalhoty by měly být vyrobeny ze silnější bavlny ve spojení s polyesterovou vrchní vrstvou. Nezapomeňte na příslušenství, které vám zpříjemní a usnadní práci.