Blog

Jak se správně oblékat do ochranného oděvu

V mnoha průmyslových odvětvích je nezbytné nosit ochranné oděvy, které chrání před riziky na pracovišti. Ochranný oděv se může pohybovat od jednoduchých předmětů, jako jsou rukavice a brýle, až po složitější oblečení, jako jsou celotělové obleky a respirátory. Nosit ochranný oděv však nestačí. Je důležité, abyste ji nosili správně a abyste se ujistili, že je účinný při ochraně před možnými riziky.

Ochrana těla od hlavy až po paty

Bezpečnostní oděvy mohou mít různé podoby, z nichž každá je navržena tak, aby poskytovala ochranu před specifickými riziky. Typ potřebného ochranného oděvu bude záviset na povaze práce a potenciálním riziku. Některé běžné typy ochranných oděvů zahrnují:

Správné uchycení ochranného oděvu a doplňků

Správné nastavení ochranného oděvu je klíčem k zajištění maximální ochrany před potenciálními riziky. Nevhodně sedící pracovní oděvy mohou zanechat odkryté části těla a ohrozit účinnost ochranných pomůcek.  Proto byste se měli postarat o následující kroky:

1. Zkontrolujte velikost ochranného oděvu

Je důležité zajistit, aby ochranný oděv měl správnou velikost pro osobu, která jej bude nosit. Většina výrobců má velikostní tabulku pro své výrobky, takže je vhodné se jimi řídit. Příliš velké oblečení může způsobit problémy kvůli dlouhým rukávům nebo příliš volnému střihu, zatímco malé velikosti mají tendenci se rychle opotřebovávat nebo trhat.

  1. Zkontrolujte nežádoucí mezery
    Po nasazení ochranného oděvu by měl pracovník zkontrolovat, zda nevznikly medzery, kde oděv nepřilne k pokožce. Jakékoli mezery by měly být opraveny nebo vyplněny dalšími ochrannými prostředky, jako jsou rukavice nebo obličejové štíty. Častokrát se otvory ochranných oděvů izolují slepením rukávu s rukavicí, aby se zabránilo kontaminaci pokožky, zejména při laboratorních úkolech nebo při práci s bakteriemi a viry.
  2. Zkouška pohyblivosti
    Je třeba provést v kompletním ochranném oděvu zkoušku pohyblivosti, a to pohybem takovým, který přísluší vaší práci. Ať už je to chůze, dřepy, sezení, klečení. Správná velikost oblečení by měla vydržet všechny mechanické pohyby, takže víte, že vaše tělo bude v bezpečí.

4. Upravte popruhy nebo všechny nastavitelné prvky

Mnoho typů ochranných oděvů a doplňků, jako jsou respirátory nebo celotělové obleky, má popruhy nebo zapínací prvky, které je třeba upravit, aby správně padly. Pracovníci by se při nastavování těchto funkcí měli řídit pokyny výrobce. Nezapomeňte, že se musíte v ochranném oděvu cítit pohodlně.

Nošení správného ochranného oděvu a ochranných prostředků je nezbytné v mnoha průmyslových odvětvích a situacích k ochraně před potenciálními riziky a zraněními. Je důležité pečlivě zvolit vhodné oblečení a ochranné pomůcky pro tento úkol a zajistit, aby dobře seděly a pokrývaly všechny oblasti těla, které potřebují ochranu. Pravidelné kontroly a údržba ochranných oděvů jsou rovněž klíčem k zajištění toho, aby zůstaly účinné a v dobrém stavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *