Blog

Jak se vybavit pro malířské práce

Malování může být chaotická a náročná práce a ochrana sebe a svého oblečení je nezbytná. Výběr správného ochranného oděvu vám může poskytnout nejen pohodlí, ale může vás také chránit před nebezpečnými chemikáliemi, rozlitými tekutinami a dalšími potenciálními riziky.

Ať už jste profesionální malíř nebo kutil, mít správné vybavení je důležité. Může to být malování stěn, nábytku či klempířských výrobků. Malovat lze různými materiály, od barvy přes oleje až po spreje. Základem každé práce je ochrana pracovních oděvů nebo v některých případech dýchacích cest nebo očí. V tomto článku si probereme základní vybavení pro malíře, týkající se pracovního oděvu a ochranných prostředků.

Výběr správného pracovního oděvu pro malířské práce

Pokud jde o výběr správného oblečení pro malování, materiál a střih jsou rozhodujícími faktory, které je třeba zvážit. V ideálním případě byste si chtěli obléct oblečení, které vás ochrání před postříkáním a politím a zároveň bude pohodlné a prodyšné.

Bavlněný materiál a bavlněné směsi jsou oblíbenou volbou, protože jsou lehké, prodyšné a absorpční.  Můžete si vybrat pohodlnou montérkovou bundu, pracovní kalhoty nebo kombinézy.  Z hlediska stylu je nejlepší nosit volné oblečení, které vás nebude omezovat v pohybu. Těsné oblečení může způsobit nepohodlí a omezit rozsah pohybu, což může představovat bezpečnostní riziko. Rozhodněte se pro oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami, které pokryjí pokožku a sníží riziko vystavení nebezpečným chemikáliím nebo barvám.

V případě, že chcete udržet svůj pracovní oděv čistý na další malířské práce, jednoduše si pořiďte jednorázový pracovní oblek, který pokrývá celé tělo, od hlavy až k patě. Při této profesi však doporučujeme vyhnout se netkaným textiliím nebo PVC materiálům.  Oblečení by mělo být prodyšné a zároveň chránit před nečistotami nebo kontaktem s jinými chemikáliemi, jako je ředidlo nebo průmyslový benzín. Stejně tak umíte ochránit i vaši obuv, a to jednorázovými návleky, které sahají od kotníku až ke kolenům.

Ochranné pracovní prostředky při malování

Ochranné vybavení je nezbytnou součástí bezpečných postupů při malování. Nebezpečné výpary, chemikálie a úlomky mohou představovat značné riziko pro vaše zdraví, proto je důležité používat správné vybavení, abyste se chránili. Masky, rukavice a ochrana očí patří k důležitějším ochranným pomůckám, které doporučujeme pořídit si.

Kromě ochrany těla nebo pracovního oděvu vyžaduje malování také ochranu rukou, dýchacích cest, očí nebo obličeje obecně.  Je důležité nosit pracovní rukavice, protože mohou chránit vaše ruce před působením chemikálií a rozpouštědel. Vyberte si rukavice z nitrilového nebo latexového materiálu, které jsou odolné vůči chemikáliím a přiléhají. Najdete je v sekci jednorázových rukavic. Vyhněte se volným plastovým rukavicím určeným pro potravinářský průmysl.

Pokud jde o masky, vyberte si respirátor určený určen k použití s výpary barev a chemikálií. Jedná se o respirátory s vyměnitelnými filtry, které jsou navrženy tak, aby chránily vaše plíce před vdechováním nebezpečných částic. Na malířské práce se nedoporučují jednorázové masky, protože nedokážou filtrovat výpary z chemikálií či barevných sprejů.

Ochrana očí je další důležitou součástí ochranného vybavení, které je třeba nosit při malování. Barva a nečistoty se mohou snadno dostat do očí a způsobit podráždění. Používejte ochranné brýle, abyste si chránili oči před postříkáním barvy a před úlomky.

Příprava prostor pro malování

Ať už malujete uvnitř nebo venku, je třeba si pořídit několik věcí, díky kterým ochráníte místa, která malovat nechcete. Určitě sáhněte po ochranné plachtě a zakryjte jí stěny, které nebudete malovat, nábytek, trámy dveří či okna. Malířskou páskou můžete slepit konce plachet pro lepší izolaci nebo olepit spínače světel či zásuvky.

Pokud malujete v interiéru, zajistěte dostatek čerstvého vzduchu, nejlépe otevřením oken, bez ohledu na to, zda máte na sobě ochranný respirátor dýchacích cest. Je vhodné mít v práci organizaci, věnovat pozornost umístění barev nebo kartáčů a dbát na následný úklid prostor a vyčištění pracovních pomůcek. Totéž platí pro venkovní malování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *