Blog

Co musí pracovní obuv poskytovat při pracovních činnostech ve stoje?

Pracovní obuv je základem bezpečnosti a pohodlí všech pracovníků, kteří tráví pracovní dobu na nohou. Správná pracovní obuv není jen o estetice, ale především o ochraně a podpoře nohy při dlouhém stání. Proto v tomto článku probereme, co by všechny boty měly mít pro takové pracovní činnosti a z jakých modelů vybírat.

Pohodlí na prvním místě

Ať už pracujete v nebezpečných pracovních podmínkách nebo ne, pohodlí je vyžadováno vždy a všude. Pracovní obuv by měla poskytovat dostatečnou oporu a stabilizaci pro vaši nohu a kotník, aby udržela správné držení těla ve stoje. Nedostatek podpory může vést k nežádoucímu namáhání kloubů a svalů, což způsobuje bolest nebo únavu. Dobrá pracovní obuv by měla mít integrované odpružení a tlumení nárazů, které pomáhá absorbovat tlak a otřesy, kterým jsou nohy vystaveny při chůzi a stání.

Ochrana před nebezpečím

Pokud se však nacházíte na pracovišti, kde nebezpečí číhá téměř na každém kroku, jistě chcete obuv, která ochrání vaše chodidla, ať stoupáte na cokoli. Jednou z nejčastějších zranitelných oblastí na chodidlech jsou prsty a přední část chodidla. Pracovní obuv by proto měla mít zabudované ochranné prvky, jako jsou kovové nebo kompozitní planžety nebo špice, které chrání prsty před zraněním při pádu těžkých předmětů nebo nárazu. Pracovní obuv s kompozitními prvky používají především pracovníci ve výrobě nebo stavebnictví.

Stabilizace chodidla

Při práci ve stoje je stabilizace klenby nebo kotníkové kosti nutností, pokud chcete zůstat v pohodlí a bezpečí po celou pracovní dobu. Upevnění nohy ze všech stran je možné několika způsoby:

  • Dostatečně dlouhé zapínání (tkaničky, zip,…)
  • Vhodný výběr vložek do bot
  • Podpůrné pásy na suchý zip v okolí kotníkové kosti

Prodyšnost materiálu obuvi

Vybírejte pracovní obuv z materiálů, které jsou prodyšné a umožňují pronikání vzduchu, jako je síťovina, perforovaná kůže nebo textilie s otevřenou strukturou. Tyto materiály pomáhají udržet vaše nohy v suchu i při dlouhodobém nošení. Někdy mají pracovní boty speciální ventilační kanály nebo otvory, které zlepšují cirkulaci vzduchu a pomáhají odvádět vlhkost zevnitř boty.

Je důležité si uvědomit, že plně nepromokavé materiály mohou omezit pronikání vzduchu (jako jsou pracovní gumové holínky), takže pokud pracujete v prostředí, kde je důležitá i nepromokavost, vybírejte boty s rovnováhou mezi ochranou proti vlhkosti a prodyšností.

Obuv vhodná do lehkých pracovních podmínek

Pro pracovní činnosti, které jsou prováděny v nenáročných pracovních podmínkách, můžete přemýšlet zejména o pohodlné, lehké a bezpečné obuvi. Mezi nejoblíbenější možnosti patří jednoznačně pracovní vycházková obuv, která vám poskytne důkladnou oporu chodidla i jeho ochranu. Do prostředí, kde nehrozí vážné riziko úrazu, postačí pracovní vycházková obuv  kategorie OB, O1 nebo O2. Tento typ nemá kompozitní planžety ani špice.

O něco pohodlnější jsou sportovní pracovní boty, které zahrnují jak sportovní modely pracovní obuvi,  tak pohodlnou obuv v podobě  pantoflí a žabek. Taková obuv je vhodná pro mimořádně nenáročné pracovní činnosti nebo kratší pracovní dobu.

Obuv vhodná do pracovních podmínek, kde je možné riziko nebezpečí nebo úrazu

Pokud pracujete v podmínkách, kde rizika číhají za každým rohem, jistě cítíte potřebu mít boty, které ochrání vaše nohy a zároveň vám poskytnou pohodlí. Pokud jste se v této charakteristice našli, neváhejte si prohlédnout nabídku kotníkové pracovní obuvi s kompozitní špičkou a planžetou , která vám poskytne mimořádně účinnou ochranu před těžkými předměty padajícími na špičky chodidel nebo proti propíchnutí. Trochu větší stabilitu, zejména v oblasti kotníkové kosti nebo holeně, vám také poskytne odolný model, jen o něco vyšší – pracovní poloholenová  obuv .

Ať už si pro svou pracovní činnost vyberete jakoukoli obuv, najdete u nás kvalitní modely pracovní obuvi v různých stylech, velikostech a detailech. Prohlédněte si naši nabídku a věříme, že nikdo od nás neodejde na prázdno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *