Blog

Jedna profese, množství možností – jaké rukavice volí mechanici?

Povolání mechanika vyžaduje spoustu dovedností a pozornosti i těm nejmenším detailům. Při práci přicházejí do styku s těžkými předměty, malým pracovním vybavením nebo různými druhy tekutin. Naléhavou součástí je pár kvalitních pracovních rukavic, které ochrání mechanika před zraněním nebo nečistotami. Mechanici by měli mít několik typů párů rukavic pro různé pracovní postupy.

S tolika možnostmi na trhu však může být náročné zjistit, které rukavice nejlépe vyhovují potřebám mechaniků. V tomto článku shrneme nejběžnější ruční práci mechaniků a vhodný výběr pracovních rukavic pro každý úkol a možná právě teď pochopíte, proč je vhodné mít více možností ochrany rukou.

Práce s těžkými komponenty

Při výměně těžkých komponentů na vozidlech či strojích je důležitá ochrana rukou z důvodu poranění. V tomto případě by pracovní rukavice měly být silné a odolné proti nárazům, ale také by měli mít schopnost pevného uchycení předmětů. Při manipulaci s těžkými předměty jsou ideální kombinované rukavice pro mechaniky nebo kombinované pracovní rukavice kůže – textil. Oba typy  poskytují dostatečnou ochranu rukou díky silnému a odolnému materiálu, ale poskytují dostatek pohodlí, aby se ruce zbytečně nepotily. Při manipulaci s těžkými komponenty nezapomeňte na správné uchopení, které zajistí, že předmět bude pečlivě umístěn na požadovaném místě.

Práce s tekutinami

Při výměně motorového oleje, brzdové kapaliny či jiných tekutin, které jsou vyžadovány pro vozidla nebo stroje, je vhodné být chráněn před znečištěním. Nejlepší je použít jednorázové pracovní rukavice vyrobené z latexu nebo nitrylu, které vytvoří ochrannou membránu mezi mastnými nebo nebezpečnými kapalinami a rukou. Takové rukavice můžete také použít při práci s malými komponenty, které potřebujete důkladně chytit.  Je vhodné zvolit správnou velikost rukavic, aby nebyly příliš volné ani těsné. Doporučuje se zvolit univerzální velikost, která disponuje flexibilním materiálem vhodným pro různé velikosti ruky. V případě více velikosti se je třeba řídit individuálně.

Práce s elektřinou

Práce mechanika může také zahrnovat práci s elektrickými systémy, diagnostikou, bateriemi, startéry a alternátory, které nesou elektrický náboj nebo energii. Někdy obyčejné rukavice nestačí, takže je nutné zvolit ty, které mají nevodivý materiál. Mohou to být dielektrické pracovní rukavice nebo antistatické pracovní rukavice. Nepodceňujte jejich výběr a volbu, mohou vám zachránit život nebo vás ochránit před úrazem elektrickým proudem nebo statickou elektřinou.

Svářečské práce

Pokud pracujete s opravou karoserie, je docela možné, že používáte svářečské náčiní. Je nutné se dostatečně chránit před únikem jisker nebo silným elektrickým obvodem. Nejlepší ochranou jsou svářečské pracovní rukavice, ochranný štít nebo profesionální svářečský oděv. Rukavice vyrobené z pevného, nehořlavého materiálu jsou povinností, kterou nesmíme podceňovat.

Vzhledem k tomu, že práce mechanika vyžaduje různé dovednosti a pracovní úkoly, je nutné mít po ruce různé typy pracovních rukavic. Ty ochrání mechaniky před pořezáním, odřením nebo jinými riziky. Jak vidíte, existuje celá řada typů pracovních rukavic, ze kterých si můžete vybrat. Ať už potřebujete všechny zmíněné typy nebo jen několik, věříme, že si vyberete ty správné z různých designů.

Při výběru nezapomeňte věnovat pozornost materiálu a trvanlivosti jednotlivých rukavic. Někteří dávají přednost rukavicím vyrobeným ze syntetických materiálů, které nabízejí dobrou rovnováhu mezi ochranou a flexibilitou, zatímco jiní se rozhodnou pro kožené rukavice pro větší odolnost a přilnavost. Je také důležité udržovat dobrý stav pracovních rukavic a vyřadit poškozené kusy, které mohou mít otvory nebo potrhané švy. V případě práce s mastnými látkami je třeba rukavice vyčistit tak, aby se mastnota nevpila do materiálů.

Obecně můžeme říct, že jakékoli rukavice si vyberete, o to více v bezpečí budete před nástrahami na pracovišti. Nezapomeňte chránit celé své tělo kvalitními pracovními oděvy, pracovní obuví a funkčním pracovním vybavením odpovídajícím vaší profesi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *