Blog

Jaká jsou kritéria kvality pracovní obuvi?

Není obuv jako obuv. Obyčejné boty, jako jsou tenisky, každodenní obuv nebo obyčejné pantofle, nepatří zrovna mezi nejlepší volbu při výběru pracovní obuvi. Pracovní obuv by měla splňovat určitá kritéria kvality, u nichž záleží na druhu pracovní náplně, pro které jsou navrženy či prostory, ve kterých pracovník vykonává svou práci.

Pokud jde o kvalitu pracovní obuvi, existuje řada klíčových potřeb, které by měly být splněny, aby byla zajištěna odpovídající ochrana a pohodlí pro osobu, která je bude nosit. V tomto článku najdete hlavní kritéria pro kvalitní pracovní obuv a náležitosti, které jste možná při výběru pracovní obuvi dříve nevnímali.

Normy, které musí pracovní obuv splňovat

Normy pro pracovní obuv se mohou lišit v závislosti na odvětví a konkrétních pracovních požadavcích. Existuje však řada obecných pokynů a předpisů, které se vztahují na mnoho pracovišť, a tedy i na pracovní obuv.

Základní, nenáročná pracovní obuv musí splňovat normu EN ISO 20347. Tento typ obuvi zahrnuje všechny boty bez ochranné špičky vyrobené z jakéhokoliv materiálu. Tato obuv je označena písmeny O, OB, O1, O2,.., podle kterých jsou dále kladeny nároky jako absorpce energie v patě, antistatické vlastnosti nebo odolnost proti pronikání vody. Do této kategorie patří pracovní vycházková obuv, sportovní obuv nebo zdravotnická obuv.

Pracovní obuv se špičkou musí podléhat normě EN ISO 20345, která musí chránit zaměstnance před nárazem a tlakem. Tato obuv je specifická pro pracovníky, kteří manipulují s těžkými předměty nebo mají vyšší riziko poškození na pracovišti. Stejně jako u předchozího typu jsou boty také označeny písmeny, a to S, S1, S2, S3… Pracovní obuv s kompozitní špičkou lze nalézt v kategoriích pracovní sandály, kotníkové boty nebo poloholenová obuv. Mimo jiné, i samotné špice, a to zejména ocelové, jsou samotně označeny číslem a silou, kterou jsou schopny pohltit.

U různých částí obuvi najdete v popisech výrobků pracovní obuvi různé zkratky, podle kterých můžete charakterizovat jednotlivé boty. Tyto zkratky mohou být skvělým pomocníkem při výběru vhodné pracovní obuvi. Mezi nejběžnější patří:

 • P = podrážka odolná proti propíchnutí
 • HRO = podešev odolná proti kontaktnímu teplu
 • FO = podešev odolná proti palivovým olejům
 • HI = izolace podrážky proti teplu
 • CI = izolace podrážky proti chladu (převážně pro zimní pracovní obuv)
 • E = podrážka pohlcující energii v oblasti paty
 • WRU = odolnost vnější strany boty proti průniku a absorpci vody
 • CR = odolnost vnější strany boty proti proříznutí
 • WR = odolnost celé boty proti pronikání absorpci vody
 • M =ochrana nártu (zejména u pevné, šněrovací obuvi)
 • AN = ochrana kotníkové kosti (charakteristika kotníkové pracovní obuvi)
 • C = vodivá obuv
 • A = antistatická obuv
 • I = elektricky izolační obuv

Bezpečnost

Pracovní obuv by měla být navržena tak, aby chránila nohy před běžnými riziky na pracovišti, jako jsou uklouznutí, zakopnutí, pády, nárazy a propíchnutí. Měly by splňovat výše uvedené bezpečnostní normy a být vhodné pro konkrétní práci nebo odvětví.

Bezpečnost na pracovišti je jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba zvážit. Správná obuv je taková, která je kromě běžných rizik odolná i vůči dalším specifickým faktorům v závislosti na pracovišti nebo práci, kterou vykonáváte.

Komfort

Pohodlí je nezbytné pro pracovní obuv, protože pracovníci mohou být na nohou po dlouhou dobu. Určitě jste se již setkali s pracovními dny, kdy jste celý den na nohou a během posledních hodin cítíte bolest v nohou nebo lýtkách. V tomto případě si můžete být jisti, že nemáte správnou pracovní obuv.  Vlastnosti, jako je tlumení, podpora klenby a prodyšnost, mohou ukázat významný rozdíl v tom, jak pohodlné by měly být a jsou pracovní boty při jejich nošení.

Odolnost

Pracovní obuv by měla vydržet namáhavou práci a vydržet v průběhu času. Měly by být vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů odolných proti opotřebení a měly by podporovat dlouhou životnost. Takové boty by měly vydržet mnoho ohybů v části prstů, při chůzi nebo klečení. Měla by mít kovové díry na tkaničky, stejně jako pevné tkaničky nebo více vrstev materiálu.

Střih

Správné usednutí pracovní obuvi na noze je nezbytné pro pohodlí a bezpečnost. Pracovní obuv by proto měla být k dispozici v různých velikostech a šířkách, aby vyhovovala různým tvarům a velikostem nohou.

K úpravě délky vnitřku boty či výšky klenby nejlépe pomohou vložky do bot nebo silnější pracovní ponožky. Takové kroky můžete podniknout se svou současnou pracovní obuví. Při další volbě vezměte v úvahu všechny preference, které od bot požadujete.

Protiskluzová podrážka

V závislosti na pracovním prostředí mohou být vyžadovány protiskluzové prvky, aby se zabránilo pádům a zraněním na mokrém nebo kluzkém povrchu. Nebezpečí uklouznutí je skutečným problémem v mnoha pracovních místech, zejména těch, které zahrnují práci v prostředí, kde mohou být podlahy mokré, mastné nebo jinak kluzké. Mezi taková pracovní prostředí patří restaurace, závodní kuchyně, nemocnice, sklady nebo stavební prostory.

Ochrana před úrazem elektrickým proudem

V průmyslových odvětvích, kde hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem, může být vyžadována pracovní obuv s ochranou proti úrazu elektrickým proudem. Ne všechny pracovní boty mají tuto funkci, takže buďte opatrní, pokud hledáte tento typ pracovní obuvi.

A nakonec?

Pracovní obuv prochází řadou testů odolnosti a trvanlivosti, podle kterých je kategorizována a následně spadá do uvedených norem. Pracovní obuv je rozdělena do několika skupin, které se vyznačují různými vlastnostmi. Obecné zkratky vlastností obuvi jsou psány hlavně v popisech výrobků, díky kterým můžete botu posoudit nejen podle obrázku. Na kvalitě pracovní obuvi opravdu záleží, proto si můžete být jisti, že v naší nabídce najdete kvalitní pracovní obuv pro různá pracovní povolání a podmínky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *