Blog

Jak vybrat správný střih pro vaši pracovní obuv

Pracovní obuv je základem pracovního vybavení snad v každém odvětví. Nosíme to, co je přirozené a také pohodlné pro profesi. Najít však botu, která sedne jako ulitá může být občas náročné a nošení nevhodné velikosti či střihu může poškodit jak tělo, tak pracovní nasazení.

Co se stane, když si vyberu špatný střih pracovní obuvi?

Za prvé, nošení bot, které jsou příliš volné, může způsobit puchýře a odřeniny, když se vaše kůže otírá o vnitřek bot, jinými slovy, vaše noha „plave“ v botě. Naopak pracovní obuv, která sedí příliš pevně, způsobuje problémy s nohama, včetně zarůstajících nehtů a nedostatečného průtoku krve v nohou. Špatně padnoucí obuv je také příčinou bolesti zad, dolní části zad nebo kloubů.

Za druhé, klenby chodidel rozhodují o podpoře a rovnováze vašeho těla. Pokud pracovní obuv během několika hodinové pracovní doby nepodporuje klenbu dostatečně, mohou nastat trvalé problémy s padlou klenbou, plantární fascitidou a jiné.

Za třetí, každá bota je navržena s individuálním „bodem zlomu“. To je místo, kde se bota přirozeně ohýbá při chůzi nebo dřepu. Pokud je bod zlomu na špatném místě, zejména při přenášení menších nebo větších čísel, vaše nohy se nebudou moci ohýbat v přirozeném pohybu, jak by měly. To může způsobit bolest nohou nebo kloubů.

A nakonec, pracovní boty, které nesedí správně, se často opotřebovávají nerovnoměrně, což může zapříčinit jejich zkrácenou životnost. Je to hlavně proto, že bota, která sedí tak, jak má, je vyztužena, aby odolala poškození v místech, kde dopadá na zem. Ale ta, která sedí nesprávně, může narazit na jiná místa na podrážce či na bocích, která se předčasně opotřebují.

Jak si vybrat správný střih a jak zjistit, že máte správný střih pracovní obuvi

Získat pracovní obuv, která přesně padne, je trochu věda. Stačí však postupovat podle několika triků, které vám zjednoduší výběr. Jako první je třeba změřit svou nohu, na délku nebo i obvod klenby. Díky tomuto kroku si umíte vyfiltrovat velikost a váš výběr se tím zúží.

Dobře padnoucí pracovní obuv by měla být trochu prostorná, ale ne zcela volná. Většina lidí má tendenci mít mírně oteklé nohy během pracovní doby. Jde zejména o stojatá povolání, kdy jsou chodidla dost namáhána. Je proto vhodné volit volnější obuv, aby se ve stavu otoku „neškrtili“.

Při chůzi by pata měla zůstat na místě, aniž by se otírala o zadní část boty. Také byste neměli cítit nadměrný tlak na nohu ze stran bot.  Prsty by měly mít prostor pro vrtění a kroucení, ale při chůzi by neměly klouzat dopředu nebo se dotýkat přední části boty.

Jak měřit nohy pro pracovní obuv

Pokud jste nohu už nějakou dobu nezměřili, stojí za to to udělat znovu, abyste se ujistili, že máte správnou velikost. Ve skutečnosti je to poměrně jednoduchý proces, který můžete také provádět pomocí domácích věcí.

  1. Nasaďte si na nohy ponožky, které nosíte do práce.
  2. Položte na podlahu kus papíru, který je delší než vaše noha od špičky k patě.
  3. Posaďte se a položte nohu na papír tak, aby vaše noha byla v pravém úhlu.
  4. Pomocí tužky načrtněte obrys nohy tak, abyste drželi tužku svisle.
  5. Označte místa, kde jsou obrysy nejširší a nejdelší.
  6. Změřte značky pravítkem a zaokrouhlete na polovinu desetinného čísla.
  7. Chcete-li zjistit přesnou velikost, použijte tabulky, které najdete vedle bot.

Pokud jsou hodnoty mezi dvěma čísly, zvolte vyšší číslo. Například. Pokud je délka chodítka 26,5, zvolte 27. Je lepší mít botu, která má málo místa, než tu, která bude tlačit.

Vliv materiálu obuvi na velikost obuvi

Pracovní obuv je opravdu široký pojem, který nese různé druhy obuvi určené pro různá pracovní prostředí. Materiály pracovní obuvi mohou být pružné, pevné, zateplené nebo prodyšné.  I takové faktory ovlivňují výběr boty. Pracovní obuv s kompozitní špičkou by neměla být příliš krátká, aby se prsty na nohou dotýkala přední části vnitřku boty. Sportovní a dámská obuv z naší nabídky má většinou pružnější materiál, takže si můžete být jisti pohodlím u lehčích i těžších manuálních robotů.

Pokud boty nesedí

Pokud jste si vybrali správnou velikost, ale stále se ve svých botách necítíte pohodlně, můžete si boty upravit. Chcete-li vyplnit prostor v botě, můžete si vybrat tlusté pracovní ponožky, které vyplní prostor kolem celé nohy od prstů až po patu nebo kotník.  V případě, že chcete upravit pohodlnost pro vaše chodidla, jistě si vyberete vhodné vložky do bot i z naší nabídky. Gelové i kožené, ortopedické či obyčejné, vložky skvěle dotvoří pohodlnost obuvi při jejím nošení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *