Blog

Jak vybrat ideální pracovní rukavice pro vaši firmu?

Pracovní rukavice jsou jedním z funkčních doplňků pracovních oděvů s všestranným použitím. Používají se ve stavebnictví, farmaceutickém, chemickém nebo potravinářském průmyslu a mnoha dalších. Na trhu existuje mnoho typů pracovních rukavic, které mají různé vlastnosti. Proto se v tomto článku budeme zabývat různými typy pracovních rukavic pro různá průmyslová odvětví, díky kterým si jistě vyberete ty správné pro vaši společnost.

Jednorázové rukavice

Jednorázové rukavice se běžně používají k ochraně od prstů až po zápěstí v různých průmyslových odvětvích. Jsou určeny pro jednorázové použití a mohou být použity v různých průmyslových odvětvích. Zdravotníci a lékařiběžně používají jednorázové rukavice během různých lékařských postupů, aby se zabránilo šíření bakterií a infekčních onemocnění. Takové rukavice se také často používají  při čisticích pracích, zejména při manipulaci s chemickými čisticími prostředky, které mohou leptát pokožku. Mimo jiné nacházejí svou popularitu také v gastronomii, zejména při manipulaci se syrovým masem nebo drůbeží.  Jednorázové rukavice chválí i kosmetické profese, jako jsou kadeřnice, kosmetičky nebo nehtové pracovnice. Rukavice mohou chránit před kontaktem s peroxidem, acetonem nebo voskem. Ale především jde o hygienu sebe a zákazníků.

Gumové rukavice

Gumové rukavice jsou silnější než jednorázové a jsou určeny pro více použití.  Jsou odolné vůči vodě a chemikáliím a lze je čistit. Gumové rukavice jsou praktickým řešením pro mnoho prací, kde je důležitá podstatnější ochrana rukou.  Mohou být použity při práci s chemikáliemi nebo nečistotami, olejem nebo jinými látkami, které nepatří k pokožce. Často se používají k mytí nádobí nebo domácích či pracovních prostor.

Textilní rukavice

Textilní rukavice poskytují dobrou izolaci od horkých nebo studených předmětů. Používají se v různých průmyslových odvětvích. Mezi hlavní pracovní prostředí můžeme zařadit číšníky v bílých rukavicích, kteří rukavice používají k ochraně před horkými nebo studenými talíři, nebo pro větší hygienu pro zákazníky. Textilní rukavice si mimo jiné oblíbilo mnoho pracovníků pracujících v chladnějších podmínkách, ať už se jedná o stavební práce nebo zahradnictví.

Do textilních rukavic mohu zařadit i máčené rukavice, které jsou vyrobeny z textilu a PU, nitrylové nebo latexové vrstvy v oblasti dlaně. Jsou pohodlné na nošení a poskytují ochranu proti nečistotám nebo lepší manipulaci s předměty.

Kožené a kožené textilní rukavice

Kožené rukavice jsou typem pracovních rukavic, které se běžně používají pro řadu prací, které vyžadují ochranu rukou a trvanlivost.  Často je používají stavitelé, kteří potřebují vyšší dávku ochrany při manipulaci s betonem, kovem nebo dřevem. Tento typ rukavic může být také vhodný pro mechaniky, kterým umí poskytnout ochranu proti mastnotě, olejům a jiným kapalinám, se kterými se manipuluje při práci. Snad nejdůležitější profesí, ve které tyto rukavice najdete, je svářečství.

Svářečské rukavice jsou vyrobeny z kůže, protože poskytují vysokou odolnost proti popáleninám a létajícím jiskrám.  Najdete zde také kožené rukavice v kombinaci s textilem. V tomto případě je kůže v částech dlaní a všude tam, kde je potřeba ochrana. Textilní část je o něco tenčí a pružnější, díky čemuž jsou rukavice pohodlnější.

Anti rukavice

Antistatické rukavice jsou navrženy tak, aby zabraňovaly hromadění a vybíjení statické elektřiny.  Běžně se používají v průmyslových odvětvích, kde se manipuluje s citlivými elektronickými součástmi, jako je výroba elektroniky, počítačová montáž a výroba polovodičů. Antistatické rukavice mohou pomoci zabránit poškození citlivého vybavení a snížit riziko úrazu elektrickým proudem pro pracovníky.

Antivibrační rukavice jsou navrženy tak, aby snižovaly množství vibrací přenášených na ruce uživatele. Běžně se používají v průmyslových odvětvích, kde pracovníci používají elektrické nářadí nebo zařízení, která produkují značné množství vibrací, jako je stavebnictví, výroba a doprava. Antivibrační rukavice  mohou pomoci snížit riziko vzniku syndromu vibrací rukou a paží, což je stav, který může způsobit necitlivost, bolest a sníženou obratnost rukou.

Protiporézní rukavice

Protiporézní rukavice jsou oblíbeným doplňkem pro mnoho průmyslových odvětví, která manipulují s ostrými a nebezpečnými předměty.  Často je používají stavební dělníci, kteří manipulují s ostrými materiály, jako je kov, sklo nebo beton. Mohou být také použity pro pracovníky výroby, kteří manipulují s ostrými předměty. Mohou být také užitečné pro zahradníky při manipulaci s pichlavými rostlinami nebo ostrými předměty, jako jsou nůžky nebo zahradnické hrábě. Mimo jiné existují  kovové protiporézní rukavice, které používají kuchaři nebo řezníci.

Rukavice odolné vůči teplotám

Mnoho pracovníků pracuje v chladných nebo horkých podmínkách. Ať už je teplota vysoká nebo nízká, ochrana rukou je v tomto případě na prvním místě. Rukavice odolné proti chladu jsou skvělým pracovním doplňkem pro práci ve studených skladech, mrazírnách či při jakékoli práci v chladných prostorách. Odolávají teplotám pod bodem mrazu a chrání vaše ruce před omrzlinami. V chladných pracovních podmínkách poslouží také zimní rukavice, které umí využít pracovníci na stavbě či v dopravě.

Tepelně odolné rukavice jsou navrženy tak, aby poskytovaly ochranu rukou při manipulaci s horkými nebo zahřátými materiály.  Používají se v celé řadě průmyslových odvětví a pracovních míst, kde jsou pracovníci ohroženi popáleninami.  Nejčastěji se jedná o pozice sléváren, které manipulují s horkým kovem a licími formami, nebo skláři, kteří manipulují s horkým sklem.  Takové rukavice však mohou sloužit i hasičům, kteří jsou v blízkosti zdroje tepla.

Existuje mnoho typů pracovních rukavic a jejich použití ještě více. Doufáme, že jsme vám pomohli vybrat rukavice pro vaši firmu a věříme, že bezpečnost na pracovišti bude o něco důkladnější. Podívejte se také na kvalitní pracovní oděvy pro různá pracovní odvětví, které se vašim pracovníkům jistě budou hodit. Neváhejte se nás zeptat na jakékoli otázky týkající se výběru. Rádi vám poradíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *