Blog

Jak správně používat dezinfekci na ruce?

Dezinfekční prostředek na ruce se stal základem v boji proti bakteriím, zejména v důsledku pandemie COVID-19. Zatímco dezinfekční prostředek na ruce může být pohodlným a účinným způsobem, jak omezit šíření nemocí, je důležité jej správně používat, aby byl skutečně účinný.

Mnoho lidí si nemusí být vědomo správného způsobu používání dezinfekčního prostředku na ruce nebo jej nemusí používat tak často, jak by měli. V tomto článku přezkoumáme správný způsob použití dezinfekčního prostředku na ruce a probereme několik chyb, kterým je třeba se vyhnout při aplikaci dezinfekce. Dodržováním těchto tipů můžete pomoci chránit sebe a své kolegy na pracovišti před šířením mikrobů a bakterií.

Výhody používání dezinfekčních prostředků na ruce na pracovišti

Zvyšuje hygienu

Používání dezinfekčního prostředku na ruce podporuje správné hygienické návyky a pomáhá předcházet šíření nemocí na pracovišti. To je zvláště důležité na pracovištích, kde mnoho lidí pracuje v těsné blízkosti, jako jsou výrobní haly, sklady nebo nemocnice.

Pohodlí

Dezinfekční prostředek na ruce se snadno používá a může být umístěn na různých místech v pracovním prostoru. Nejčastěji se jedná o  stěny u dveří nebo dezinfekční stojany umístěné v blízkosti pracoviště. Mimo jiné vnímáme i kapesní dezinfekci na ruce, kterou máme vždy po ruce.

Snižování nemoci a absencí v práci

Eliminací šíření chorob může dezinfekce rukou pomoci snížit absenci na pracovišti. To znamená, že pracovníci mají menší pravděpodobnost, že budou chybět v práci kvůli nemoci, což může být prospěšné pro produktivitu a celkovou morálku na pracovišti.

Nákladově efektivní prostředek hygieny

Dezinfekční prostředek na ruce je relativně levný a může být nákladově efektivním způsobem, jak podpořit správnou hygienu na pracovišti.

Doplněk na mytí rukou

Zatímco mytí rukou je nejúčinnější způsob, jak omezit šíření mikrobů a bakterií, nemusí to být vždy možné nebo pohodlné. Dezinfekční prostředek na ruce lze použít jako doplněk k mytí rukou nebo jako alternativu, pokud nemáte po ruce umyvadlo a mýdlo na ruce.

Jak správně používat dezinfekci rukou

To není věda, ale je třeba vědět, kolik dezinfekce použít a jak ji po rukou rozetřít. Aplikujte dezinfekci po umytí rukou (pokud je to možné) nebo před nasazením pracovních rukavic.

Naneste dostatečné množství dezinfekčního prostředku na ruce do dlaně. Požadované množství se bude lišit v závislosti na velikosti vašich rukou a množství nečistot nebo špíny na nich. Obecně by to mělo být množství ve velikosti hrášku.

Přetírejte ruce mezi sebou a ujistěte se, že máte pokryty všechny části dlaně, hřbetu dlaně i prstů.Nezapomeňte na místa mezi prsty nebo nehty. Jednoduše sáhněte do všech záhybů a snažte se dezinfekci rozetřít na co největší plochu rukou.

Pokračujte v tření rukou po dobu nejméně 20 sekund nebo dokud dezinfekce zcela nezaschne. Zajistíte, aby dezinfekce měla dostatek času zabít všechny mikroby nebo bakterie na vašich rukou.

Časté chyby při používání dezinfekčního prostředku na ruce

Zatímco dezinfekční prostředek na ruce může být účinným nástrojem ke snížení šíření mikrobů a bakterií, existuje několik běžných chyb, které lidé při jeho používání dělají.

Nepoužívání dostatečného množství dezinfekce

Použití příliš malého dezinfekčního prostředku na ruce může snížit jeho účinnost. Ujistěte se, že používáte dostatek k pokrytí celého povrchu rukou a prstů. V případě, že máte pocit, že se na některých místech dezinfekce nedostala, neváhejte ji přidat a dále a rozetřete mezi ruce.

Krátké tření rukou

Je důležité pokračovat v tření rukou po dobu nejméně 20 sekund nebo dokud dezinfekční prostředek na ruce úplně nevyschne. Dezinfekční prostředek tak má dostatek času na to, aby zapůsobil.

Použití dezinfekčního prostředku pro špinavé ruce

Dezinfekce rukou není náhradou za mytí rukou. Před použitím dezinfekčního prostředku na ruce se ujistěte, že jste je umyli mýdlem a vodou, pokud jsou viditelně špinavé. V případě, že nemáte mýdlo po ruce, opláchněte je pouze vodou.

Příliš časté používání dezinfekce

Zatímco dezinfekční prostředek na ruce může být užitečný, příliš časté používání může vysušit pokožku na rukou. Pokud máte po pracovní směně pocit suchých rukou, neváhejte použít krém na hydrataci pokožky.

Pokud se vyhnete těmto běžným chybám, dezinfekce bude fungovat tak, jak má. Dezinfekční prostředek na ruce je pohodlný a účinný způsob hygieny na pracovišti a pro eliminování bakterií. Dodržováním rad v tomto článku zaručíte 100% hygienu na pracovišti.  V případě, že vidíte, že vaši kolegové používají dezinfekci nevhodně, nebojte se je poučit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *