Blog

Pracovní obuv pro elektrikáře a montážní techniky

V elektrotechnickém průmyslu hraje pracovní obuv klíčovou roli při zajišťování ochrany, pohodlí a efektivity pracovníků. Elektrikáři a montážní technici čelí denně různým technickým výzvám a potřebují oblečení a obuv, které odpovídají jejich specifickým potřebám. V tomto případě musí obuv podléhat několika normám, podle kterých si můžete vybrat ideální pár pracovních bot.

Normy, které musí pracovní obuv pro elektrikáře a montážní techniky splňovat

Pracovní obuv  pro elektrikáře a osoby provádějící instalaci musí splňovat specifické normy a standardy pro zajištění bezpečnosti a ochrany před elektrickými riziky a jinými riziky spojenými s jejich prací. Zde jsou některé z důležitých standardů, které by tyto boty měly splňovat:

Norma EN ISO 61482-1-2 pokrývá ochranu před tepelným nebezpečím způsobeným elektrickým obloukem. Pracovní obuv, která splňuje tuto normu, je navržena tak, aby chránila před tepelnými účinky v kontaktu s elektrickým obloukem.

Norma EN 50321-1 se vztahuje na obuv pro elektrikáře pracující při nízkém napětí a elektrická zařízení. Obuv podle této normy by měla chránit před nebezpečím výbojů elektrické energie.

Norma EN 20349-1 platí pro obuv s izolačními vlastnostmi pro nízké napětí do 1000 V. Tyto boty by měly mít vysoký izolační odpor pro ochranu proti elektrickému proudu.

Kategorie pracovní obuvi pro elektrikáře a montážní techniky

Pro tyto profese můžeme zařadit pracovní  obuv (O) a bezpečnostní obuv (S). Rozdíl je v tom, že bezpečnostní obuv je vybavena bezpečnostní špičkou. Následně jsou boty charakterizovány číslem, pod kterým jsou umístěny standardy, které musí bota splňovat (například O1, O2, S1, S2,..)

Písmeno B, které se může objevit za písmeny O a S, označuje pracovní nebo bezpečnostní obuv, která musí splňovat základní požadavky stanovené normou týkající se tvaru, svršku, podšívky, jazyka, podešve a celkového vzhledu.

Číslo 1 musí splňovat základní požadavky ak tomu disponovat uzavřenou zádí, antistatickými vlastnostmi a absorpcí v patě.

Číslo 2 musí splňovat předchozí požadavky spolu s odolností proti pronikání a absorpci vody. Tato kategorie nemusí být pro elektrikáře tak důležitá jako pro montážní techniky.

Číslo 3 musí splňovat předchozí požadavky spolu s odolností proti propíchnutí a podešví s dezénem.

Číslo 4 charakterizuje celogumovou nebo celoplastovou obuv, která musí splňovat základní požadavky spolu s absorpcí v patě a antistatickými vlastnostmi.

Číslo 5 charakterizuje stejnou obuv jako z kategorie 4 se standardem odolnosti proti propíchnutí a podešví s dezénem.

Kromě toho známe zkratky, které byste měli určitě hledat, pokud jde o pracovní obuv. Písmeno C znamená vodivé boty, písmeno A antistatickou obuv a písmeno I znamená elektricky izolační obuv.

Pracovní obuv pro elektrikáře a montážní techniky z naší nabídky

Téměř všechny typy pracovní obuvi jsou vhodné pro profese, které jsou charakteristické pro tento článek. Pro práci v nenáročných pracovních podmínkách si můžete vybrat pracovní sandály, které dodají ochranu vašim nohám, aniž by chránily kotníky nebo holeně. Pracovní vycházková obuv je o něco vyztuženější než sandály, takže poskytují trochu větší ochranu, zejména v oblasti pod kotníkem nebo v oblasti nártu. Kotníkové nebo poloholenová obuv jsou o něco vyšší a mohou být skvělé při montážních nebo elektrikářských pracích v exteriéru či náročnějších pracovních podmínkách. Bez ohledu na to, jaký typ pracovní obuvi si vyberete, věříme, že se budete cítit pohodlně a bezpečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *