Blog

Vše, co potřebujete vědět o špicích a planžetách při pracovní obuvi

Pracovní obuv je nezbytnou součástí ochranných pomůcek, které musí mnoho zaměstnanců nosit, aby byla zajištěna jejich bezpečnost při práci. Některé práce však vyžadují vyšší dávku ochrany nohou než jiné. Proto na scénu přicházejí pracovní boty s kompozitní špičkou nebo planžetou, která vydrží nárazy, propíchnutí a mnoho dalších nástrah, se kterými se můžete při práci setkat.

Zatímco tradiční ocelové špičky a planžety jsou průmyslovým standardem po celá desetiletí, kompozitní materiály se v posledních letech objevily jako populární alternativa. Kompozitní špičky a podrážky nabízejí několik výhod oproti svým ocelovým protějškům, včetně nižší hmotnosti, lepší izolace a nevodivých vlastností.  K čemu tedy tyto ochranné pomůcky slouží?

Ochranné špice

K bezpečnostním prvkům pracovní obuvi jistě patří ochranné špice, které jsou určeny k ochraně prstů před padajícími předměty nebo zvýšeným tlakem na ně.  Jsou rozděleny na kovové a kompozitní špičky.  Kovové špice jsou vyrobeny převážně z oceli, proto jsou poměrně těžší při nošení. Nyní jsou slavně nahrazeny kompozitním špicem. Jsou vyrobeny z lehkých materiálů, jako je kevlar, uhlíkové vlákno nebo plast, a jsou nekovové, což z nich činí vynikající alternativu k ocelovým špičkám.

Kompozitní špice jsou také odolné vůči elektrickým rizikům a mají vyšší izolaci než ocelové špice. Jsou také pohodlnější na nošení, protože nevedou teplo ani chlad. Kompozitní špičku najdete v mnoha typech pracovní obuvi, včetně kotníkových bot, pracovních sandálůpolobotek  a zimní nebo poloholeňové obuvi.

Planžety

Planžeta je v podstatě vložka, která je přidána na vnitřní stranu pracovní boty nebo holínek, aby poskytla další vrstvu ochrany spodní části nohou. V pracovní obuvi  slouží jako bezpečnostní prvek pro ochranu nohou před propíchnutím. Obvykle je vyrobena z materiálů, jako je kevlar nebo ocel, a je vložena do boty mezi stélkou a podešví. Ochranné planžety mohou zabránit zraněním způsobeným ostrými předměty, jako jsou hřebíky, sklo nebo kovové úlomky.

Obuv s planžetami se často používá v průmyslových odvětvích, jako je stavebnictví, výroba a skladové práce, ale také v řemeslech, jako je dřevo, glazury nebo instalatérské práce. Jsou však vhodné pro všechna prostředí, kde jsou pracovníci vystaveni riziku šlápnutí na nebezpečné předměty. Planžety jsou přídavným ochranným prostředkem pracovní obuvi a nikdy se nenacházejí v pracovní obuvi samy, ale ve spojení s kompozitní špicí. Proto v naší nabídce najdete obuv s ochrannou špičkou  a planžetou zároveň, a to v kategoriích  pracovní sandály, kotníkové boty, pracovní polobotky, poloholeňové obuvi nebo zimní pracovní obuv.

Normy pracovní obuvi s kompozitní špicí a planžetou

Existuje mnoho standardů, které charakterizují pracovní obuv. V tomto článku se však zaměříme pouze na ty, které zakrývají pracovní obuv kompozitní špičkou a planžetou. Obecnou normou pro bezpečnostní  obuv je EN 20345, která charakterizuje obuv vybavenou ochrannými prvky, které chrání zaměstnance před úrazy, ke kterým by mohlo dojít. Jedná se konkrétně o špičku a planžetu.  Typ pracovní obuvi s těmito ochrannými prvky je označen písmenem S, které je odvozeno z anglického výrazu „safety footwear“.

V kategorii pracovní obuvi pod zkratkou S existuje několik dalších, které charakterizují pracovní obuv s ochrannými doplňky:

  • SB = základní požadavky na bezpečnostní obuv (obsahující bezpečnostní tužinku),
  • S1 = charakteristiky kategorie SB ve spojení s uzavřenou oblastí paty, antistatické vlastnosti a absorpce energie v oblasti paty,
  • S1P = vlastnosti kategorií SB a S1 s přídavkem ochranné planžety,
  • S2 = vlastnosti kategorie S1 ve spojení s pronikáním a absorpcí vody,
  • S3 = vlastnosti kategorie S2 ve spojení s odolností podešve proti propíchnutí a podešve s dezénem.

Kromě hlavních zkratek můžete vzít v úvahu i další dodatečné požadavky, jako jsou antistatické vlastnosti (A), elektricky izolovaná obuv (I), odolnost proti vodě (WR), ochrana kotníku (AR), odolnost proti propíchnutí (P) a mnoho dalších.

Ochranné špice a planžety jsou oblíbenou volbou při výběru pracovní obuvi pro ty, kteří preferují jak pohodlí, tak kvalitu a bezpečnost při práci. Při výběru vhodné pracovní obuvi je důležité zvážit terén a rizika vašeho pracoviště. Například protiskluzové podrážky jsou vhodné pro lidi, kteří pracují ve vlhkém nebo kluzkém prostředí, zatímco podrážky odolné proti propíchnutí jsou ideální pro ty, kteří pracují ve stavebnictví nebo výrobě. Je také důležité zajistit, aby vaše pracovní obuv splňovala příslušné bezpečnostní normy pro vaše odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *