Blog

Jsou žáruvzdorné rukavice vhodné pro svářečské práce?

Svářeči při práci používají nebezpečné pracovní prostředky v podobě různých druhů svařování. U všech se však jedná o vysokou teplotu, která spojuje kovy pomocí vytvořených svarů. Při této práci však nemůžeme vyloučit odletující jiskry horké tak, že by nám dokázaly drasticky popálit kůži. Proto každý svářeč používá kvalitní pracovní rukavice, určené pro svařování, vyrobené především ze silné kůže. Je však možné  při svařování použít žáruvzdorné rukavice?

Rizika při svářečských pracích

Nástrah a nebezpečí je u tohoto typu povolání množství. Mezi ty hlavní jistě patří vystavení vysokým teplotám, vystavení škodlivému kouři nebo výparům, riziko popálení, úraz elektrickým proudem a mnoho dalšího.

Proto je kromě ochranných pracovních rukavic nutné nosit ochranné brýle nebo svářečský štít a v některých situacíchochranu dýchacích cest  (zejména při čištění svarů nebo opracování kovu). Neměli byste zanedbávat  ani správný pracovní oděv, ať už speciálně navržený oděv pro svářeče nebo svářečskou zástěru, která vás ochrání před jiskrami a horkem.

Bezpečnostní normy pro pracovní rukavice a ochranné pomůcky pro svařování

Normy pro svářečské rukavice

Svářečské rukavice musí splňovat přísné normy, které stanovují různé úrovně bezpečnostních požadavků. Každá z norem EN ISO 21420, EN 407, EN 388 a EN 12477 obsahuje obecné požadavky a zkušební metody týkající se tepelné odolnosti, mechanických vlastností a parametrů nezbytných pro svařování.

Certifikace podle EN 12477 je udělena pouze v případě, že pracovní rukavice byly dříve certifikovány podle EN ISO 21420, EN 388 a EN 407. Svářečské rukavice musí chránit před riziky spojenými s profesí, a proto spadají do kategorie 2. Proto je nutné věnovat zvláštní pozornost dodržování platných norem pro tyto rukavice.

Normy pro ochranné prostředky očí

Ochrana očí před oslněním při svařování je velmi důležitá. Specifikace svářečských ochranných prostředků jsou definovány ve třech normách:

  • EN 169 – propustnost filtrů pro svářečské brýle
  • EN 175 – úroveň parametrů ochrany
  • EN 379 – Specifika a přepínače automatických svařovacích filtrů a optoelektrických filtrů

Vlastnosti žáruvzdorných rukavic

  • Tepelná ochrana
  • Pojistná kovová ochrana
  • Mechanická odolnost
  • Flexibilita a pohodlí
  • Dlouhodobá odolnost
  • Prodyšnost

Materiály žáruvzdorných rukavic

Žáruvzdorné pracovní rukavice jsou vyrobeny převážně ze syntetických materiálů, výjimečně froté bavlny. Syntetickými materiály jsou především nylonová, nitrilová, kevlarová nebo grafenová vlákna. Navzdory skutečnosti, že tyto materiály vydrží vysoké teploty, není zaručeno, že vydrží při svařování. Vzhledem k otevřenému ohni v podobě létajících jisker je nutné studovat jednotlivé materiály žáruvzdorných rukavic a jejich odolnost vůči otevřenému ohni. Proto se více přikláníme k názoru, že  pro svářečské práce je nejbezpečnější používat kožené rukavice určené pro tuto pracovní činnost.

Žáruvzdorné rukavice jsou ideální při manipulaci s horkými stavebními materiály, v horkém pracovním prostředí, při výrobě skla a příležitostně při kovářství. Manipulace s pracovním vybavením je s těmito rukavicemi o něco jednodušší a pohodlnější. Pokud hledáte i jiné typy pracovních rukavic, neváhejte se podívat na naši nabídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *